Строительная компания «Дома из сруба »

Деревянные дома и бани от производителя!

 

📞 +38(067) 856-44-65

+38(063) 171-20-11

e-mail: Адрес электронной почты защищен от спам-ботов. Для просмотра адреса в вашем браузере должен быть включен Javascript.

 

Сосна или ель?

За останні десять років ми вже звикли до щорічних виставок присвячених  будівництву дерев'яних будинків. Український ринок поступово обріс масою вітчизняних та зарубіжних компаній, які успішно працюють в даній галузі. Кожен учасник впевнено  акцентує увагу на певних особливостях своєї продукції і по своєму пояснює формування ціни ...

Така ситуація є сприятливим ґрунтом для виникнення різного роду міфів,думок , якісформувалися під тиском авторитетних і найбільш впливових гравців ринку деревообробного сегмента.

Одне з таких тверджень ставить акцент на сосні як на єдино "правильному" стіновому матеріалі.

На нашу думку роль сосни тут сильно перебільшена. Значний обсяг українського лісу, який успішно продається як всередині країни так і за кордон припадає на вироби зісмереки (ялина звичайна) і це переважно готовий матеріал для котеджів з клеєного бруса, житлових будинків і бань ... Кількість будівель з української смереки в процентному співвідношенні буде рости і в майбутньому. У чому ж причина зростання популярності цього будівельного матеріалу?

1) Будувати будинок зі смереки - вигідно! М.куб їли коштує  не на багато дешевше ніж м.куб сосни, але на великому обсязі, наприклад коли збирається будинок, можна непогано заощадити.

2) Будинок з ялини легше! Завдяки меньщій  щільності деревини будинок з смереки трохи легше і тиск на грунт менше, відповідно грунтова усадка і навантаження на фундамент теж буде менше ...

Смереку іноді називають "пухкої" деревиною через її невисоку щільность. Однак це визначення не зовсім підходить. Cтруктура волокон деревини у ялини рівномірніше і довше ніж у сосни до того ж менш схильна  до виникнення синиви в природніх умовах нашого клімату. 

3) Варто зазначити що український ліс стійкіше до наших кліматичних умов. Наприклад в Росії вологість клімату на багато менше ніж на Україні. Дерево виросло в "сухий" кліматичній зоні не пристосоване до активного влагообміну річним циклом (смереку ж навпаки не рекомендують пересушувати) і "пориста" ялина, яка "дихає активніше", швидше віддає зайву вологу і регулює мікроклімат в будинку краще ніж щільна сосна, відповідно процес гниття і поява грибків сповільнюється.

4) Смерека має "пористу" деревину - завдяки чому зберігає тепло краще. З цим не сперечаються навіть ті хто віддає перевагу будувати будинок з сосни .... Для дому з смереки достатньо бруса товщиною 200мм для житлового котеджу і не потрібно супертовстих стін щоб зберегти тепло.

5) Проникнення просочень в пористу деревину глибше що сприяє кращій стійкості від кліматичних впливів ... Будь-яке дерево гніє і з'їдається грибками і шашелем. Щоб істотно уповільнити цей процес застосовують просочення. Сосна містить багато смоли котра повинна оберігати від гниття це дерево але "смоляні жили" по колоді не рівномірно десь їх більше (і навіть занадто багато) а десь менше. У ялини вміст смоли менше але вона розташована по дереву рівномірніше, рівномірніше розташовані і волокна, з цього коли будинок обробляється антигрибковими розчинами вони проникають глибше і вбирання по деревині так само рівномірніше.

6) Фінський і Російський ліс це розкручений "бренд" Ви переплачуєте за продукцію звичайної якості з гучною іміджевою торговою маркою. І це не все, ви так само оплачуєте транспортування, розмитнення, складування і всі накладні витрати, а також націнку фірм посередників ... До того ж закликати до відповідальності за неякісний товар фірму-юр.лице чужої держави на практиці абсолютно не реально.

Доставка ж української продукції, часто здійснюється на пряму з заводу виробника на об'єкт, швидше і не має проміжних витрат.

Щільність і механічні властивості чистих (без пороків) зразків деревини при вологості 12%:

1. Щільність, кг. / М.куб .:

  сосна 500

  ялина 445

  Як бачимо різниця у вазі 1м.куб складає всього 5 кг на півтонни, що, на нашу думку, не так суттєво.

2. Межа міцності вздовж волокон, Мн / м2 (кгс / см2):

  при стисканні

  Сосна 48,5 (485)

  Ялина 44,5 (445)

           Цей параметр показує стійкість волокон по діаметральному стиску. Він критичний при будівництві багатоповерхових будівель. Примітно те що як для сосни так і для смереки рекомендована "поверховість" будівлі у висоту 4-5 поверхів максимум. На практиці дерев'яний котедж рідко будують вище 2-х поверхів.

3.При статичному вигині

  Сосна 86,0 (860)

  Ялина 79,5 (795)

          Цей коеффіент впливає на пружність деревини на злам у певній опорній точці. Тут не мається на увазі міцність при усадці грунту або сейсмоустойчивість, - мова йде про пружності наприклад горизонтальній балки між двох колон із зусиллям або вагою в одній опорній точці (на злам).

         Простіше кажучи на довгих прольотах (якщо такі в проекті є) опорні колони ставлять частіше або використовують металеві швелера або дубову балку. Досвід показує що якщо проліт досить великий навіть соснова балка під постійною  вагою з часом всерівно просідає так само як і смерека з цього ефект від застосування в таких випадках сосни – мінімальний і тимчасовий.

4.При розтягуванні

  Сосна 103,5 (1035)

  Ялина 103,0 (1030)

  Думаю коментарии тут зайві через незначність показників

5.При сколюванні радіальному

  Сосна 7,5 (75)

  Ялина 6,9 (69)

6.При сколюванні тангенціальному

  Сосна 7,3 (73)

  Ялина 6,8 (68)

Ця величина суб'єктивно показує на скільки соснова вертикально-опорна балка буде міцніше ніж ялинова. Чому суб'єктивний? Тому що волокна у ялини хоч і не такі пружні, зате більш рівномірні ніж у сосни. До того ж, через нерівномірність розташування смолянистих місць в сосні (при усушку) поява тріщин у місцях, з найменшим вмістом смоли, більш вірогідні у сосни ніж у смереки. Тріснути балка відразу втрачає перший коефіцієнт при сколюванні, а при внутрішньому розшаруванні - другий, так що величина сильно залежить, як від умов експлуатації так і від зовнішнього навколишнього середовища.

7. Ударна в'язкість, кДж / м2 (кгс · м / см2)

  Сосна 41 (0,42)

  Ялина 39 (0,40)

Назва говорить сама за себе. Додамо лише те, що цей параметр, як і міцність, при радіальному і тангенціальному сколюванні, враховується в шахтобудуванні вугільної промисловості, де використовують балки з сосни і смереки не помічаючи особливої різниці, хоча умови експлуатації екстремальні.

8.Твёрдость, Мн / м2 (кгс / см2):

торцева

Сосна 28,0 (285)

Ялина 26,0 (260)

бічна

Сосна 24,0 (245)

Ялина 18,0 (180)

           Як видно з вимірів різниця торцевої твердості вельми не значна. Показник же бічній твердості враховується при фрезеруванні профілю у бруса і для чистоти зрізу просто задається інший режим обертання / подачі фрези. Так як на умови експлуатації цей параметр взагалі не впливає ми тут докладно його розглядати не будемо.

Висновки: Як сосна так і смерека сьогодні успішно використовуються в будівництві дерев'яних будинків, роль смереки з кожним роком зростає особливо на українському ринку і цьому є вагомі причини, деякі з яких ми тут розглянули.

Будівельним компаніям всерівно з чого будувати. Вибір деревини завжди пріоритет Замовника. Сьогодні це більше питання особистих переваг чим принципова позиція.

Хтось "купиться" на яскраві марки світових брендів, хтось захоче білу красиву фактуру карпатської смереки, хтось зважить всі за і проти і зробить свій "індивідуально неповторний" вибір єдино правильний для нього самого ... У будь-якому випадку метою цієї статті була не стільки розвіяти міфи про "правильне" і "неправильне" скільки познайомити читача з якісною продукцією вітчизняного виробника і виділити її переваги грунтуючись на вагомих, технічно обгрунтованих, аргументах. Сподіваємося ця інформація виявиться корисною якщо ви вже вирішили що Ваш майбутній будинок буде дерев'яним.